Od pewnego wieku wszyscy mamy większe zagrożenie zatkania się którejś z tętnic wieńcowych lub ich odgałęzień. Jedną z odznak miażdżycy jest pojawienie się zwapnień na ścianach naczyń.

Kiedy ściana naczynia jest zdrowa, jest wówczas mocna i sprężysta, natomiast jak zaczyna się gromadzić w niej wapń, to wówczas staje się sztywna i krucha. Mechanizm powstawania miażdżycy jest taki, że na ściankach od wewnątrz tworzą się blaszki miażdżycowe, które zbudowane są ze złogów cholesterolu, wapń, komórki żerne wskazujące na stan zapalny oraz komórki mięśni gładkich tętnic.

Te rosnące blaszki prowadzą do zwężenia światła naczyń, poprzez to krew przepływa przez nie z coraz większym trudem. Komórki serca w rezultacie otrzymują coraz mniej tlenu i składników odżywczych do serca. Na ten brak tlenu i odżywiania serce reaguje bólem w klatce piersiowej, najczęściej po wysiłku. I to jest najważniejszy sygnał ostrzegawczy, że może rozwinęła się w organizmie miażdżyca naczyń wieńcowych, która daje początek chorobie wieńcowej serca. Jeżeli kto s nie zareaguje na te sygnały, nie uda się do lekarza, nie rozpocznie leczenia, to możemy spodziewać się zawału. Warto poddać się diagnozie, wykonać serię badań, takich jak EKG, analizę krwi na poziom cholesterolu, łącznie z poziomem CRP.

Badanie CRP – https://portaldlazdrowia.pl/badanie-crp/