Choroby nerek zaliczane są do tzw. chorób społecznych. Ich rozpowszechnienie w populacji polskiej wzrasta z każdym rokiem. Stan ten spowodowany jest nie tylko nieprawidłową dietą, ale również uwarunkowaniami genetycznymi oraz współistniejącymi chorobami.

Nerki odpowiadają w organizmie człowieka nie tylko za filtrację krwi oraz wytwarzanie moczu, ale również za utrzymywanie równowagi kwasowo – zasadowej. Każe odchylenia dotyczące tych stanów tj. brak wytwarzania moczu czy znaczne zmniejszenie jego ilości, ale również kwasica czy zasadowica (wykrywane w gazometrii krwi tętniczej).

Poziom kreatyniny to często pierwsze badanie zlecane w celu oceny wydolności nerek. Kreatynina we krwi to metabolit endogenny, dlatego świetnie może określać pracę nerek. Norma dla populacji polskiej wynosi 0,6- 1,3 mg/ dl.

Wynik powyżej górnej granicy normy świadczy o spadku wydolności nerek. Wydolność nerek spowodowana może być wieloma czynnikami, dlatego choroby nerek należą do jednych z najtrudniejszych jeżeli chodzi o ustalenie możliwej przyczyny schorzenia – https://portaldlazdrowia.pl/kreatynina/