Często w pędzie życia omijamy punkty kontrolne, którymi są badanie profilaktyczne. Do jednych z podstawowych badań należy morfologia krwi.

Krew będąca życiem niesie ze sobą elementy morfotyczne odpowiadające z różnorodne funkcje w naszym organizmie.

Morfologia to badanie polegające na ocenie krwinek będących składowymi krwi. Samo pobranie próbki krwi jest prawie bezbolesne, ale powinno być wykonywanie na czczo.

Co jednak podlega analizie ?

Krew składa się z 3 podstawowych grup krwinek. Należą do nich erytrocyty (RBC), leukocyty (WBC) oraz trombocyty (PLT). Podczas analizy (zarówno ręcznej jak i zmechanizowanej) następuje ocena ich cech charakterystycznych (wielkość, masa, objętość). Ponadto są one zliczane. Wynika badania zawiera również oznaczoną ilość hemoglobiny, czyli barwnika przenoszącego tlen oraz dwutlenek węgla, a także wielkość nazywaną hematokrytem (stosunek ilości krwinek czerwonych do objętości krwi).

Same określenie znaczenia diagnostycznego testu morfologicznego powinno być dokonane przez lekarza prowadzącego. Nie zawsze odchylenia od normy świadczą o chorobie. Stare lekarskie powiedzenie mówi, że „leczymy pacjenta, a nie wyniki”. Zwłaszcza podwyższone PDW powinno być oceniane łącznie z innymi wynikami dotyczącymi płytek krwi.

Badania krwi można również próbować interpretować samemu i tak np. obniżenie ilości erytrocytów świadczy o anemii, a zwiększona liczba leukocytów o stanie zapalnym toczącym się w organizmie.

Więcej http://viadrina.pl/niedokrwistosc-twoim-sprzymierzencem-morfologia-krwi/

morfologia krwi